חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
צוותון מס' 61 - פברואר 2012

 

 

העורך הראשי: אפרים לפיד

 

 

 

יישום הסכם הגמלה

 

חקיקה

בימים אלה נערכים הדיונים בין משהב"ט, משרד האוצר ומשרד המשפטים לגיבוש הצעת החוק הממשלתית.

 

שאלות ותשובות אופייניות

בשבוע האחרון התקבלו פניות רבות של חברים לקבלת פירוט יתר של הסכם הגמלה. אנו מפרטים באתר שאלות ותשובות אופייניות לשלב הביניים, עד קבלת המידע המוסמך עם גמר החקיקה. ראו פירוט באתר צוות.

 

עיקרי ההסכם והנתונים המספריים המופצים על ידי גורמים שונים, אינם הנתונים המוסמכים כדי לתת תמונה אמינה להבנת גובה הפיצוי לו זכאי כל חבר וחבר. צה"ל יפרסם את הנתונים המוסמכים עם גמר תהליך החקיקה המחייב.

 

מקדמה

כידוע, בקצבת פברואר יזוכה כל חבר במקדמה חד פעמית בגובה 10.5% (הסבר הופץ בצוותון מס' 60).

 

יישום הסכם הגמלה

אנו נעזרים בתא"ל מהרן פרוזנפר, היועץ הכספי לרמטכ"ל לשעבר, ואל"מ בני טון, ראש מופ"ת (מת"ש) לשעבר, שהביעו נכונותם לסייע בהתנדבות לצורך מעקב ויישום הסכם הגמלה. שניהם בעלי מקצוע מהשורה הראשונה, הבקיאים ברזי ההסכם ובנושאים הפתוחים שבהם יש לטפל כדי לשפר את ההסכם בעתיד.

 

 

 

 

הבחירות למוסדות "צוות" 2012

 

אלפי חברים כבר הצביעו בדואר או באינטרנט. הנכם מוזמנים לממש זכותכם וחובתכם הציבורית לבחור את מוסדות "צוות" לארבע השנים הבאות.

 

נא הזדרזו לשלוח את המעטפות בדואר בהקדם. המועד האחרון להגעת המעטפות לסניף הדואר ויטה רמת גן הוא 7 בפברואר 2012, בשעה 14:00.

 

המצביע - משפיע!

 

 

 

 

 

 

הכשרת קציני נפגעים

 

בימים אלה נפתחה תכנית ההכשרה לקציני נפגעים וקציני ערים בצה"ל בנט"ל, עמותה לסיוע לנפגעי טראומה על רקע לאומי. בתכנית משתתפים גם קציני מג"ב ומשטרה. 

 

 

 


בצילום, משמאל: ראש אכ"א אלוף אורנה ברביבאי, מנכ"ל נט"ל אורלי גל (אל"מ),
ורמ"ח נפגעים אל"מ יאיר בן שלום, בטקס חנוכת התכנית  

 

 

 

 

7.2.12 בשעה 16:00 - יום עיון מטעם העמותה להיסטוריה צבאית על הלחימה על רצועת ההגנה הראשונה - מלחמת שלום הגליל. לפרטים: יוסי פוגל 052-2599004.

 

8.2.2012, ט"ו בשבט תשע"ב – באתר "חץ שחור", שבמועצה האזורית שער הנגב יתקיים טקס הסרת הלוט מאבן לוחמי הצנחנים, מקבלי העיטורים, בין השנים 1954-56. לאחר הטקס יתקיימו נטיעות בחורשת הלוחמים, הסמוכה לאתר. הטקס והנטיעות יתקיימו במעמד השר להגנת העורף מתן וילנאי, אלוף פיקוד הדרום טל רוסו, ראש המועצה האזורית שער הנגב אלון שוסטר, משפחות הנופלים, תלמידים ועוד.

 

10.2.12 – בבית התפוצות בתל אביב תיערך פתיחת התערוכה "מבצע פינאלה", על לכידתו של אדולף אייכמן, במלאת יובל לקיום המשפט. התערוכה תינעל ביום השואה, 20 באפריל. לחצו לפרטים נוספים  

 

 

 

 

 

 
תא"ל (מיל') אורי שהם
 
תא"ל (מיל') יצחק בנטוב

השופט אורי שהם (תא"ל) – נבחר לשופט בית המשפט העליון. תפקידו האחרון בצה"ל - הפרקליט הצבאי הראשי.

 

אילן הררי (תא"ל) – נתמנה מבקר צה"ל. תפקידו האחרון בצה"ל - קצין חינוך ראשי.

אבריאל בר יוסף (תא"ל) – נבחר יו"ר נמל חיפה. היה קצין בכיר בחיל הים.

 

נתי אפרתי (תא"ל) – מונה ראש אגף הבינוי וההנדסה במשרד הביטחון, אגף חדש שהוא איחוד של גופי הבינוי בצה"ל ובמשרד הביטחון. תפקידו האחרון בצה"ל - קצין לוגיסטיקה ראשי.

 

ד"ר נחמן אש (תא"ל) – נתמנה סמנכ"ל למידע ומחשוב במשרד הבריאות. היה קצין רפואה ראשי.

 

יצחק בנטוב (תא"ל) – מונה מנכ"ל חברת הארגז – תעשיות מבנים בע"מ. תפקיד אחרון בצה"ל – קצין לוגיסטיקה ראשי.

 

בני לביא (אל"מ) – מונה סמנכ"ל צי נייד ברכבת ישראל. היה קצין בכיר בחמ"ן.

 

משה חג'בי (סא"ל) – מונה מנהל מחוז דן ברח"ל - משהב"ט. תפקידו האחרון בצה"ל - סמח"ט בעוצבת "עמוד האש".

 

שאלתיאל לביא (סא"ל) – התמנה ראש היחידה לביקורת כוננות ברשויות ברשות החירום הלאומית (רח"ל). בתפקידו האחרון בצה"ל היה אחראי למנגנון הקישור בעזה.

 

גליה מזרחי (רס"ב) – מונתה מנכ"ל בחברת "למען ועוד" בע"מ, תאגיד להשמת עובדים זרים בסיעוד. שרתה בחיל האוויר.

 

 

 

 

 

 

יצחק מלאך (אל"מ) - על קבלת פרס מפעל חיים בכנס "אנשים ומחשבים" 2012.

 

 

 

 

 

 

"חיילים של שוקולד"

מאת אבישי כ"ץ (תא"ל) הוצאת כרמל, 2012

 

 

אבישי כ"ץ מגולל בספרו את סיפור חייו של ילד שכונת עוני, ההופך לקצין הנדסה ראשי במלחמת לבנון הראשונה, בה היה הכוח ההנדסי גורם מפתח ואף קריטי לעתים בלחימה בצירים הרריים קשים, יותר מכל מלחמות ישראל עד אז.

 

בחשיפה כואבת לעתים, אך אופיינית, מתאר המחבר את מסלול חייו האישי והמקצועי, כאיש שפילס את דרכו בשדות מוקשים אנושיים ומבצעיים. הנער, שמנהל התיכון שלו מועיד לו עתיד של " פועל שחור", הופך לאדריכל ולמפקד ההנדסה הראשי וכל תובנות חשיבתו נבחנות במלחמה ב-1982, שבה היה להנדסה, כאמור, משקל מכריע.

 

הגורם האנושי של האדם הלוחם, הצורך בטיפוחו והכשרתו ליום מבחן, עובר כחוט השני בספר, כ"פואמה פדגוגית".

 

כתב: אברהם זהר (סא"ל), מנהל המכון לחקר מלחמות ישראל

 

 

 

"האומה החמושה"

מאת ד"ר דב תמרי (תא"ל), הוצאת מודן

 

 

כחלק מההכנות להקמת המדינה, עיצב היישוב היהודי בארץ ישראל משנה ביטחונית, שגרסה קיום כוח מזוין המבוסס על גרעין קבוע קטן וגיוס כולל בעת חירום. תפיסה זו הייתה הבסיס עליו נבנה מאוחר יותר צבא ההגנה לישראל כצבא שעיקר הכוח הלוחם שלו הן עוצבות ויחידות המילואים.

 

עיקרון זה, שמצא ביטוי ציורי בתיאור איש המילואים כחייל בחופשה של אחד-עשר חודשים בשנה, היה בעל השפעות מרחיקות לכת על התרבות הישראלית ועל האפשרויות והמגבלות בדרכי הפעלת הכוח הצבאי שהציב בפני ממשלות ישראל.

 

הספר "האומה החמושה" מתאר את התפתחות התפיסה הזו, שלאורה נבנה צה"ל, ומנתח את דרך הפעלת כוחות המילואים במלחמות ישראל עד לאחר מלחמת יום הכיפורים, ואת ההשלכות שהיו למידת ההבנה של מפעילי הכוח, את היתרונות ואת האילוצים הגלומים במערך המילואים.

 

 

 

 

 

המלצות הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים לנהיגה בחורף:

 

לנהוג לאט יותר בגשם – בתנאי ראות קשים ובכביש חלק מאטים ונוהגים לאט יותר – לפחות 20 קמ"ש פחות. בגשם הראשון ובמזג אוויר סוער נוהגים גם 30 או 40 קמ"ש פחות. לפני פנייה מאטים ובולמים בעדינות.

 

לשמור מרחק מהרכב שלפנינו – בחורף נוהגים לאט יותר ושומרים מרחק גדול יותר מהרכב שלפנינו. בולמים בעדינות מכיוון שבלימה גסה עלולה לגרום לנעילת גלגלים ולהחלקה.

 

מידע נוסף ניתן לקבל באתר הרשות 

 

 

 


וידאו "צוות" מציג: מגזין מס' 54

לחצו כאן לצפייה ביוטיוב  

 

 

 

תגובות והערות ל"צוותון" נא שלחו אל:

 BITAON@tzevet.org.il

 

 

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד