חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

רשמים מסיור בגוש עציון, מערת המכפלה וההרודיון

18/05/2015

20 אפריל 2015, יומיים לפני יום העצמאות ה-67, מארגן "צוות" סניף יבנה סיור מורשת מאתגר ומלא תוכן בגוש עציון, הרודיון וחברון.

 

52 חברים נפגשו כרגיל בשעה 07:00 בחניון בפארק המים, אך הפעם יוצאים באוטובוס ממוגן כנהוג בטיולים בשומרון וביהודה. בדרך בבית שמש עלה לאוטובוס "מודי", המדריך הוותיק ובעל הידע הרב במורשת ישראל ובקרבות בדרך לעצמאותה של המדינה.

 

דרך הרי יהודה נסענו לאתר קרב הל"ה באזור הכפר ג'בע, שם קיבלנו מנה ראשונה של הסברים על הקרב אשר הסתיים במותם הטרגי של כל 35 הלוחמים בפיקודו של דני מס.

 

עם מעט לחלוחית בעיניים המשכנו ישירות להרודיון. ההרודיון הוא אחד ממפעלי הבנייה האדירים של הורדוס אשר בנה בין השאר את בית המקדש, את קיסריה, מצדה ביחד עם עוד מפעלי בניה ותשתית רבים אחרים בארץ. בהרודיון בנה הורדוס את קברו ושם גם נקבר עם מותו. האתר מרשים מאד בגודלו וביופיו. המנהרות אשר נחפרו בו להעברת ולאגירת מים מהוות דוגמה לשיטות הנדסה מתוחכמות הכוללות מיזוג אוויר ואוורור באמצעים טבעיים.

 

המשכנו לגוש עציון שם ראינו את עץ האלון העתיק ליד היישוב אלון שבות. בכפר עציון קיבלנו את המנה השנייה של הסברים. על המוזיאון המקומי, על ניסיונות ההתיישבות בגוש עציון לפני קום המדינה, על פינוי היישובים ועל ההתיישבות הנוכחית.

 

לחברון נכנסנו דרך קרית ארבע, ומשם למערת המכפלה. הכניסה למערה היא דרך מבנה רב רושם אשר נבנה אף הוא ע"י הורדוס והשתמר בשלמותו עד עצם היום הזה. היה מרשים. המשכנו לבית הדסה ושם קיבלנו את המנה השלישית על המורשת היהודית, על ההיסטוריה של ההתיישבות היהודית בחברון מהעת העתיקה ועד ימינו אלו.

 

המשכנו לקסבה של חברון, לבית הקברות היהודי ולהתיישבות היהודית "אדמות ישי" בתל רומיידה. ליבנה חזרנו דרך מעבר תרקומיה, בציר אשר היה אמור לחבר את חברון עם עזה בציר "בטוח".

 

חברי הסניף סיכמו כי הטיול היה מוצלח מאד, וגם תרם והעשיר את ידיעותיהם במורשת ישראל בזמנים ההם ובעת החדשה.

 

מערת המכפלה

 

בית הדסה

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד