חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סיור בעמק יזרעאל והגליל התחתון

29/03/2015

בשבת 21 במארס יצאנו חברי "צוות" יבנה לסיור בגליל התחתון.

 

את הטיול המעניין פתחנו במקום הירצחו של שומר האדמות אלכסנדר זיד. אין הכוונה לפסל הידוע, אלא לגינה קטנה ביישוב בית זיד, ליד אתר בית שערים. אלכסנדר זיד נרצח על ידי בדואי מהכפר כעביה, שם הייתה תחנתנו הבאה. התארחנו אצל מוסטפה טבאש, בדואי מבוגר שסיפר לנו על חיי הבדואים בגליל, קשריהם עם "בני הדודים שלו" היהודים, כדבריו. שמענו כיצד הם היו יוצאים בשעות הקטנות של הלילה "לדלל" את הפירות על העצים במושבי היהודים, איך דאגו למניעת "הצפיפות" בלולי התרנגולות במושבים ועוד. פעולות "דילול" אלה הביאו לגיוסו של שומר האדמות, שבסופו של דבר נרצח ע"י דודו של מוסטפה. אחרי שלוש שנים הצליחו ראשי הישוב לגלות את פרטי הרוצח (סיפור מעניין לכשעצמו) ו"גמרו איתו חשבון". בהמשך, חלה התפיסות בין מוסטפה ובני משפחת זייד, והוא אף גויס לש.ב. של אז. בניו כולם שירתו במג"ב ובתו הייתה אפילו שוטרת במשטרת ישראל. סיפור מעניין.

 

בקיבוץ גבת שמענו הסברים על הקמת הקיבוץ וביקרנו בתחנת הקשר הסודית של ההגנה, "תחנת שרה", שנבנתה בבונקר סודי ושימשה לקשר בין ראשי הישוב היהודי למנהיגות בגולה.

 

בשדות הירוקים שליד מושב בלפוריה נכנסנו עם האוטובוס בין שיבולי הקמה המוריקה והגענו עד השמורה תל יפאר. במקום נמצאת הביצה האחרונה שנשארה בעמק יזרעאל. ג'מוסים לא ראינו שם, במקום הוקמה  אנדרטה לזכר המייסדים והנופלים של המושב, עליה חקוקות דמויות אדם חורש במחרשה ואישה בתנועת יד זורעת.

 

לאחר ארוחת הצהרים הטובה, נסענו למחנה ישראל ליד דברת, שם היה ניסיון כושל להקמת יישוב יהוד דתי. המקום, ששימש בזמנו את כוחות הביטחון, נטוש כיום, אך הוכרז כמקום לשימור.

 

תחנתנו האחרונה הייתה החצר הגדולה בקיבוץ מרחביה. חצר גדולה עם בתי אבן בהיקף, משם התפתח הקיבוץ. שמענו סיפורים על הקשרים עם אנשי הטייסת הגרמנית שחנתה במקום, על מאיר יערי וגולדה מאיר שהתגוררו שם. סיימנו בסליק הנשק של היישוב, שנפרץ ונפתח לקהל רק לפני כשלושה שבועות.

 

למדנו פרק חשוב בתולדות היישוב היהודי בארץ ישראל ובזמן הקמת המדינה.

 

 


בשמורת תל יפאר בבלפוריה

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד