חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סיור ברמת הגולן לרגל סיום תפקידו של יו"ר המחוז אבי תלם

6/08/2012

לרגל סיום תפקידו של אבי תלם כיו"ר המחוז, התכנסנו 40 חברי הוועד המנהל ומועצת המחוז בתאריך 19 יולי 2012, לאירוע ערכי שכלל סיור ברמת הגולן, עם דגש על סיור בחרמון, שאבי היה המח"ט הראשון בסדיר של גזרה זו.

 

אבי שירת את חברי המחוז במשך 24 שנים, הן כחבר הנהלה והן כיו"ר המחוז בין השנים 2004-1991, ולאחר פסק זמן חזר לתפקיד זה כיו"ר המחוז בין השנים 2012-2008.

 

מסלול הסיור והתכנים שנכללו בו תאמו לערכים עליהם גדל ואותם הנחיל אבי לדורות של לוחמים עליהם פיקד ואותם חינך במהלך כל שירותו הצבאי.

 

את האירוע ארגן מנהל המחוז אליקו חן חתוכה, שטיפל בכל המתבקש מאירוע מורכב כזה, משלב גיבוש הרעיון ועד הביצוע. המארח, יו"ר המחוז הנכנס, איציק חביו, בוגר אוניברסיטת חיפה בחוג ללימודי ארץ ישראל, נטל במהלך הסיור גם את תפקיד המדריך, תוך מתן הסברים מעמיקים בתחום הגאוגרפיה וההיסטוריה, בדגש על אצבע הגליל ורמת הגולן.

 

התחנה הראשונה הייתה בחרמון. ציון זיו (זלוף), לימים מח"ט בצה"ל, דמות יוצאת דופן ומדהימה הן בכושר הביטוי, הן בזיכרון והן בידע הרחב בכל הקשור למהלכי המלחמה, וזאת מעבר לתיאור הקרב, נתן לנו במשך שעה וחצי תיאור מדויק של מהלכי הקרב ממי שלחם והיה שותף לכיבוש החרמון (ניתן היה להמשיך ולשמוע אותו במשך שעות).

 

 

 


 

ציון הסביר לנו על מהלכי הקרב מתאריך 6 אוקטובר 1973, בו נכבש המוצב ע"י הסורים. בין היתר, סקר את הסיבות לכישלון בקרב הראשון לכיבוש החרמון ב-8 אוקטובר ע"י כוח גולני, כישלון שנבע הן מלחימה עיקשת של חיילי הקומנדו הסורי בפיקודו של סגן אחמד ג'וג'ו (שנפל לקראת סיום הקרב השני בשבי ברכבל העליון), שהיו מחופרים היטב והטיבו להילחם, והן מהמהירות והחופזה בהחלטה לביצוע ניסיון זה ע"י כוח קטן ומאולתר, ללא מודיעין לגבי הכוח הסורי שהיה מחופר על הגבעות סביב המוצב.

 

בתאריך 21 אוקטובר יצא לדרכו "מבצע "קינוח". עצרנו ברכבל התחתון וכן ברכבל העליון לשמוע את התיאור מפי ציון של כל מהלכי הקרב. כאשר רבו הנפגעים במשך הלילה, קיבל הסמג"ד, ציון זיו, אז קצין צעיר בן 26, שהיה בדרכו לכיבוש גבעה 17 עם פלוגה א', הוראה בקשר לרדת ולפנות לפני עלות השחר את הנפגעים הרבים על המדרון. ציון חזר לפקד על הכוח לאחר שגם המח"ט וגם המג"ד נפגעו.

 

הקרב הדרדר לקרב אישי בין החיילים הסוריים לחיילי צה"ל. למרות התנאים הקשים ותחושת הכאוס ששררה במהלך הקרב, והקרב של תנועה ואש שהתנהל עד 22 אוקטובר בשעה 10:30 לערך, דבק כוח גולני במשימה והכריע את הכוח הסורי. ב-22 אוקטובר בשעה 11:20 נכנסו חיילי גולני למוצב והניפו את דגל הלאום ודגל החטיבה. המוטיבציה, הנחישות והדבקות במטרה של חיילי החטיבה הם שהכריעו את הקרב.

 

סה"כ נהרגו בקרבות החרמון  98 לוחמים (13 מתוך 54 לוחמי המוצב, שלושה לוחמים שנפלו ב"תצפית חדווה", 23 לוחמים שנפלו בקרב הראשון בתאריך 8 אוקטובר, 56 לוחמים שנפלו בקרב השני 22-21 אוקטובר, טייס שנפל בהר כחל, ושני צנחנים מחטיבת המילואים 317, שנחתו מצפון ע"מ לכבוש את מוצב הפיתולים והמוצב הסורי. זאת שלא כפי שנכתב בדפי ההיסטוריה 25 בקרב הראשון ו-55 בקרב השני.

 

מהחרמון נסענו לנוה אטי"ב (על שם: אברהם, טוביה, יאיר ובנימין, לוחמי סיירת "אגוז"), שם קיבלנו מרמי חלפון, יוצא סיירת "אגוז", מהגרעין המייסד של הישוב, הסבר על תולדות הישוב. נוה אטי"ב נוסד ע"י יוצאי סיירת אגוז וכיום מונה 32 משפחות חברים ו-10 משפחות של בנים חוזרים. היישוב מתכוון להוסיף ולקלוט עוד בני חברים חוזרים. כמו כן, קיבלנו הסבר על אנדרטת חטיבת "אגוז", המוצבת בסמוך לישוב.

 

אחריו, המשיך גדליה בן דור, גם הוא לימים מפקד הסיירת, בהסברים נוספים על ההיסטוריה של הסיירת. אבי תלם, יוצא סיירת מטכ"ל, חזר בשעתו משליחות בחבש, והגיע ליחידה לפני מלחמת ששת הימים כסמ"פ, שבה שימש גדליה כמפקד קורס הסיור. בהמשך קיבל אבי את הפיקוד על הסיירת ופיקד עליה גם במלחמת יום הכיפורים. אבי השלים את ההסברים בטיול.

משם, לאחר ארוחת צהריים שבמהלכה נישאו ברכות לאבי מפי חברים, נסענו לתל פאחר. שם קיבלנו הסברים על הקרב שהתנהל ב-9 יוני 1967. ההסברים ניתנו ע"י אהרון ורדי, מי שהיה מ"פ פלוגה א' בגדוד 12. אהרון ורדי, עם עוד 25 לוחמים כשירים, תקפו את המוצב מהחזית.

 

הקרב החל באור יום מלא בשעה 14:45 (בניגוד לכל הגיון ותורת הקרב ) והסתיים בשעה 18:30. במהלכו נהרגו המג"ד, הסמג"ד, ושני מפקדי הפלוגות האחרים. אהרון ורדי נשאר המ"פ היחיד. בקרב נהרגו 34 חיילים והוענקו שמונה צל"שים. גם כאן, כמו בקרב על החרמון, הדבקות במטרה והנחישות של הלוחמים הן שהכריעו קרב זה.

 

לאחר מכן קיבלו המשתתפים הסבר על הקרב בתל עזזיאת מפי איציק זמיר, שהיה בקרב זה מ"פ בגדוד 51. לוחמי הגדוד תקפו את המוצב מעורפו, הקרב החל בשעה 14:54, עת חצה כוח הזחל"מים מלווה בטנקים את הגבול ותקף את המוצב מעורפו ע"פ התכנית ותורת הלחימה. בשעה 17:06 נפל המוצב בידי לוחמי גולני.

 

במהלך הסיור תאר ציון בפנינו גם את הקרב על ג'בל רוס (הר דב) בתאריך 3 דצמבר 1969, קרב בו לחם כמ"פ ומפקד כוח. למרות שבפעולה נהרג מפקד ונפצעו שישה לוחמים, הייתה זו פעולה מוצלחת מאוד שבוצעה בשלמות, נחישות ודבקות במטרה ע"י הלוחמים, למרות תנאי מזג האוויר, הטופוגרפיה ותנאי השטח הקשים.

 

בנסיעה חזרה ניתנו למשתתפים השלמות על הקרבות ברמת הגולן מפי ציון זיו ואבי תלם.

 

היה זה סיור שהשאיר את חותמו העמוק בקרב כל המשתתפים ותאם את המורשת, רוח הקרב והדבקות במטרה אותם הנחיל אבי תלם, שהתחיל את דרכו כלוחם בסיירת מטכ"ל, ללוחמי סיירת שקד, חטיבת החרמון וחטיבה 300 עליהן פיקד.

 

 

כתבה זו נכתבה ע"י ישעיהו פטוקה, סגן יו"ר מחוז חיפה והצפון, במהלך הסיור ע"פ רישומים שערך במהלכו.

 

 

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד