חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האדם מאחורי האלוף

23/11/2010

מאת: עו"ד אברהם פכטר, סא"ל (מיל')

לזכרו של האלוף ישראל טל ז"ל – מפקד ואדם

 

על האלוף ישראל טל (טליק) ז"ל, שנפטר ערב ראש השנה תשע"א, כבר נאמרו ועוד יאמרו דברים רבים על אישיותו, צבאיותו ותרומתו הנכבדות לביטחון ישראל ולחיל השריון בפרט. מומחיותו וידענותו בתורת השריון, על כל ענפיו, הוציאו לו שם, כמומחה מספר 1 בתורת השריון המודרנית, גם בעולם הרחב. פרט להיותו אבי טנק המרכבה, שנחשב בין הטנקים הטובים והמובילים בעולם, ידענותו בתיאוריה בנוסף לפרקטיקה, חצתה גבולות ויבשות.

 

לא לחינם, זכה האלוף טל להיות מונצח במוזיאון השריון בפורט-נוקס (ארה"ב) כאחד מחמשת מצביאי השריון הגדולים בהיסטוריה, לצידם של גנרל פטון ופלדמרשל רומל.

 

לא לחינם, סיסמת השריון נלקחה מאמרתו "האדם שבטנק ינצח" – כי כך הוא האמין וחשב, ולמטרה זו תכנן את תורת השריון שלנו ואת טנק המרכבה המודרני.

 

טליק היה בין אלה שהבינו שכוחו של השריון טמון במהירות, בתנועה, בהפתעה, באש ובמסה, שניתן להביא לידי ביטוי בתמרון מחוכם לכל מקום, נדרש ולפרוץ באמצעותו דרך לגייסות היבשה הממונעים והרגליים – ולכן ראה בשריון את הכוח והאמצעי האסטרטגי המכריע של כוחות היבשה.

 

השימוש בשריון (לא האישי) כאמצעי הפתעה בעל עוצמה, אינו המצאה של הדורות האחרונים, אלא מופיע כבר בהיסטוריה העתיקה, החל ממרכבות פרעה, מרכבות סיסרא, הפילים של חניבעל, הפילים של היוונים במלחמת המכבים ועוד.

 

המצביא שידע לנצל את הפונקציות של האש בצורה גאונית היה נפוליון בונפרטה, שהיה במקורו קצין תותחנים שמרד במוסכמות של דורו, כאשר הפך את התותחים שברשותו מכלי עזר לכוחות הקרקע, ואת הפרשים לכוח אש מאסיבי בעל עוצמה שיכול להכריע קרבות. תפיסתו העיקרית, שהוכיחה עצמה, גם בעתיד בחיל השריון, היתה של ריכוז כוח אש בגזרה אחת שנבחרה, כדי לפרוץ מערכי הגנה ולפתוח פרצה לחיל הרגלים והפרשים.

 

באסטרטגיה זו, שפותחה והותאמה לשריון, השתמשו הגרמנים בראשות גדולי השריון שלהם גנרל גודריאן ואחריו פלדמרשל רומל בצפון אפריקה ובקרבות לכיבוש אירופה. כך נהג גם גנרל פטון האמריקאי במלחמת העולם השנייה, בפלישה הגדולה בנורמנדי עד לניצחון. כך נהג גנרל אריק שרון במלחמת יום כיפור במעבר התעלה עד ק"מ 101.

 

 

האלוף טל – כמפקד וכאדם

 

ההיכרות האישית שלי עם אלוף טל היתה בתקופה שהייתי משך שנתיים בתפקיד ראש הלשכה, בתקופת היותו מפקד גייסות השריון שלפני מלחמת ששת הימים. כראש הלשכה ליוויתי אותו לסיורים, ישיבות, אירועים וביקורים ביחידות. לא פעם הייתי נוכח בדיונים סוערים, שיבוצים, הדחות והעלאות בדרגה ובשמחות קטנות. בכל התקופה הזו התגלה טליק כאדם פרפקציוניסט וקשה מחד – וכאדם חכם, רגיש, משכיל, רחב אופקים וידע מאידך. הידע שלו בתחומי ספרות, שירה ופילוסופיה (אותם למד באוניברסיטה), היה רחב ומקורי. לא פעם היה מצטט שירה עברית ואנגלית ואהב ויכוחים על פילוסופיה ואומנות.

 

כמפקד גייסות השריון שלפני מלחמת ששת הימים, הוא בנה והרחיב את השריון לרוחב ולעומק. בתקופה זו החלו להיפטר מהטנקים הישנים אמ-איקס (שקיבלנו מצרפת) ושרמנים ישנים שבאו מעודפי צבא ארה"ב. החלה תקופת הצנטוריונים, הפטונים, השרמנים המשודרגים והצנטוריונים המשודרגים. צוותים של שריונרים יצאו לחו"ל ללמוד על הטנקים החדשים ולהביאם לארץ, ומה היתה פליאתם על כך שטליק היה בקיא בכל ענפי השריון החדשים, אפילו יותר מהמשתלמים.

 

את הידע המעמיק שלו בשריון למד תוך כדי תנועה ולימוד. אחרי מלחמת סיני (קדש) ב-1956 הוחלט בצה"ל לעשות הסבה לעשרות קציני חי"ר סדיר ומילואים לשריון, מהלך שהוכיח עצמו במלחמה.

 

בהמשך מוניתי כראש צוות הסבה לשריון במסגרת קורס קציני שריון ובין התלמידים הרבים והידועים היה גם אל"מ טל, שעבר את כל שלבי השריון – החל מלימוד מקצועות, דרך אימון טנק, כיתה, מחלקה ופלוגה, כמו כל חייל וקצין שריון.

 

כתלמיד, טליק היה רציני, שואל עשרות שאלות, לא מוותר על פסיק ולא מבקש הנחות או התחשבות בדרגתו הבכירה. ממש תלמיד מצטיין ומרגיז שעלה על מוריו, ששואל הרבה שאלות קשות ומכשילות בדיוק שכולם רוצים כבר לגמור ולנסוע הביתה.

 


טליק – איש ישר, הגון ובעל עקרונות


כדי לעמוד על אישיותו כמפקד וכאדם, הנה מספר סיפורים קטנים.

 

1. לכל אלוף היתה בתקופה ההיא "קופת האלוף", כלומר, סכום כסף חודשי למטרות וצרכים שהאלוף מחליט עליהן, כמו כיבודי לשכה והוצאות קטנות אחרות. מרבית האלופים השתמשו בקופה זו גם למטרות רחבות יותר, כמו אירוח במסעדות אחרי דיוני מטכ"ל או ישיבות בת"א, במיוחד במסעדת "אולימפיה" דאז. טליק נתן לי הוראה/פקודה מפורשת שהתשלום ייעשה בצ'ק אישי מחשבונו הפרטי בכל חודש. את הכסף מהקופה היה נותן ליחידות שבהן ביקר, לפי צרכים ובקשות המפקדים במקום. כך היה האיש.

 

2. בסיורים ביחידות ובנסיעות אל או מחוץ למטה, ההוראה היתה לקחת חיילי שריון כטרמפיסטים. חייל/קצין טרמפיסט שהיה נכנס מסודר ונקי, זכה לשיחה אישית מטליק, שבה נשאל שאלות אישיות, כולל בעיות, ובשלב ב' היה עובר מבחן שריון מקצועי. אם הטרמפיסט היה עובר את המבחן והיו לו בקשות כמו חופשה מיוחדת עקב מחלת ההורים, או עזרה כלכלית בבית או עזרה חקלאית בתקופות העונות הבוערות – הייתי מברר עם מפקדיו והיו משתדלים ללכת לקראתו לפי בקשת האלוף. במידה וטליק היה נתקל בחוסר ידע מקצועי מכמה חיילים באותה יחידה, היו מפקד החטיבה והמג"ד נקראים לראיון, למתן הסבר מקצועי על רמת האימונים. לעומת זאת, חייל לא ממושמע ולא מסודר – זכה בתלונה והעמדה לדין משמעתי ודיווח ללשכה על התוצאות.

 

3. מכונית השרד: כשהיה חולה, שלח את המכונית למחנה, שלא תעמוד ליד הבית ותנקר עיניים. מעולם לא הסכים להשתמש במכוניתו לנסיעות אישיות לאשתו או לבן, גם למרחקים ארוכים. ולפי בקשתו – הכיבוד בלשכה היה צנוע ומינימאלי.

 

4. ראיונות אישיים וראיונות תקופתיים – בנושא זה היתה רוטינה של ראיונות של קצינים בכל הדרגות, גם להיכרות וגם לצורך קידום, כולל בקשות מיוחדות לראיונות. לאחר שמיעת הקצין, בעיותיו או הצעותיו, היה טליק עורך לו מבחן ידע מקצועי בשריון, איש איש בתחומו – כמו סוגי הפגזים ומתי משתמשים בהם, מהירות הלוע – סוגי הפגזים, בעיות בתחום התותחנות והקשר. מי שעמד יפה במבחן – נקודות הזכות שנרשמו לו השתלמו בעתיד גם בקידום ובדרגה.

 

תערובת הנשק והפגזים בלשכה של טל הפכה לשם דבר, וכל קצין שזומן לראיון התקשר אלי יום קודם להתעדכן בחידושים בתוספות ובשאלות המכשילות. כשאני אומר להתעדכן – זה כלל גם קצינים בדרגות בכירות ביותר, מג"דים ומח"טים – כך הוא היה כמפקד.

 

 

טנק המרכבה ותורת השריון

 

כשהחל האלוף טל בתכנון טנק המרכבה, נערכו עשרות דיונים לתוך הלילה בלשכתו עם מהנדסים, מומחי תקשורת, מומחים למתכות, למנועים, לתותחנות ולכל תחום שבו היה צריך לשנות או לשדרג.

 

המיוחד בישיבות אלה היה הידע הרב והעמוק שהפגין האלוף טל בכל התחומים האלה – עד לפליאה של המהנדסים והמומחים, למיניהם. השאלות המקצועיות שלו הביכו אותם לא פעם, עד שנאלצו לבקש לתת תשובה בישיבה הבאה. יתירה מכך, המומחים החלו להתקשר אלי לפני הישיבה כדי לברר אילו נושאים יעלו, באילו תחומים ואילו נקודות ספציפיות מעניינות אותו, כדי להתכונן ולא להיכשל בישיבות. במקביל ניהל טליק ישיבות עם מח"טים ומפקדים בכירים מחילות אחרים, חיל האוויר, הצנחנים, התותחנים והלוגיסטיקה, בקשר לתורת הלחימה החדשה של השריון. כך היה האיש – כשריונר.

 

 

אמרות שכדאי לזכור:

 

1. מנהיג גדול הוא מנהיג שאנשיו אומרים: "עשינו זאת בעצמנו" (לאו טסו).

2. מנהיג ניחן בכישרון לגרום לאנשים להאמין שהם טובים יותר ממה שהם חושבים על עצמם.

3. האמרה "קצין וג'נטלמן" – נתפרה לפי מידותיו ולכך ניתן להוסיף גם קצין שריון בכל רמ"ח איבריו!

 

יהי זכרו ברוך - המפקד!

 

 

הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי, והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון, פרקליט צבאי, יועץ משפטי ביו"ש וברצועת עזה, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז, משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות ופרשן משפטי בהווה.

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד