חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

דעה של גמלאי

"הפגיעה הערכית אינה כלפינו, אלא בצה"ל ובמפקדיו שנאלצים ל"צ'פר" את המשרתים בסעיפים ובהטבות שאינן פנסיוניות". סא"ל (מיל') יחיאל הל-אור, חבר "צוות", בטור אישי
19/04/2010

 

מאת סא"ל (מיל') יחיאל הל-אור, חבר "צוות"

 

בעקבות תכניות האוצר לשינוי שיטות הצמדת הגמלאות במגזר הציבורי במשק ולאחר "הסכם עיני", התקבלה החלטת ממשלה מס' 174, בחודש מאי 2009, ולפיה ינוהל מו"מ בין גורמי האוצר למשרד הביטחון על אפשרות לשינוי חוק שירות הקבע בהתאם, "...והכול בהתייחס למאפייני שירות הקבע הייחודיים, תוך ביצוע השינויים וההתאמות הנדרשות...".

 

משמעות ההחלטה הינה ניתוק צמידות הקצבה לשכר משרתי הקבע שבשירות ומעבר להצמדה למדד המחירים. קוימו דיונים במערכת הביטחון בשיתוף נציגי ארגון "צוות", ולאחרונה מונה אלוף מיל' עמי סגיס לרכז נתונים עבור מערכת הביטחון, שישמשו כעזר להחלטה.

 

בינתיים, בעת האחרונה, מסתמנים שני כיוונים של נטיות ורצונות בקרב הגמלאים:

 

נטייה להסכים ל"עסקת חבילה" של פיצויים ומעבר להצמדה למדד המחירים.

נטייה להמשיך במצב הקיים ולהתנגד לשינוי החוק, כך שנישאר צמודים לשכר הפעילים.

 

מטעם ארגון "צוות" הופצו עדכונים בנושא וכיווני הצעות ושיקולים להסכמה ולקבלת השינוי. מתנגדי הניתוק פועלים במרץ, פתחו אתר אינטרנט להפצת מידע מטעמם, מגייסים תומכים, וכן נפגשים להצגת דעותיהם עם האלוף סגיס.

 

ברור למצדדים בניתוק, כמו למתנגדים, כי במשך השנים חל כרסום ברמת השמירה על צמידות הגמלה לשכר הפעילים, למרות החוק. הגמלאות לא עודכנו ו"דרכו במקום" שנים רבות. רמת השחיקה שונה בדרגות ובדירוגים השונים. ככל שתאריך הפרישה של הגמלאי מוקדם יותר - שחיקת גמלתו רבה יותר (הנתונים המדויקים על כך מצויים בידי צה"ל).

במקביל לשחיקה מול שכר הפעילים, מאותרת גם שחיקה ברמת עדכון הגמלאות יחסית לעליית מדד המחירים, אף זאת בהתאמה למועדי הפרישה.

 

שני הצדדים לוויכוח מעלים נימוקים וסיבות להצדקת גישתם וכל טענה לגופה נשמעת הגיונית וסבירה.

 

המתנגדים לניתוק טוענים כי הנושא הינו ערכי ולא יעלה על הדעת כי החוק ישונה כך שיכלול אותנו, הגמלאים – רטרואקטיבית. עפ"י חוק זה התנדבנו, שירתנו וגם פרשנו, ושמירת המצב הקיים, חיונית מכל בחינה ואף חובה מוסרית היא – להגן על עמיתינו המשרתים עדיין בקבע, ושיפרשו בעתיד, בהגיע זמנם.

 

המצדדים בניתוק מצביעים על המצב העובדתי שנוצר בפועל, על השחיקה של הדירוגים ה"חלשים" - בעלי הדרגות הנמוכות - שגמלתם אינה מאפשרת אף רמת קיום מינימלית. קבוצת גמלאים אלו מהווה כ-70% מכלל גמלאי צה"ל. האפשרות לקבל עתה פיצוי במתכונת "חבילת עיני" + הקלה בהפסקת החזרי ההיוון הינה "חלון הזדמנות" שיש לקבלו.

 

ואני טוען כי ישנה דרך ראויה, יש אפשרות להתעלות ולהגיע לפתרון צודק ומכובד.

 

הפגיעה הערכית אינה כלפינו. הפגיעה הערכית הינה פגיעה מתמשכת בצה"ל ובמפקדיו לובשי המדים. אנו גורמים להם לעשות "תרגילים" ואולי אף לעבור על החוק. הם נאלצים אף לפגוע במשרתים ול"צ'פר" אותם בסעיפים ובהטבות שאינן פנסיוניות, כך שמשכורתם הקובעת לפרישה - תרד משמעותית בעת שחרורם. נהיה אנחנו אלו ש"נשחרר" אותם ממחויבות שאינה עומדת כבר מזמן במבחן המציאות. זו תהיה מתנת הערכיות האמיתית מצידנו!

 

אך שלא תבינו אותי באופן שגוי, איני מציע שנוותר על השחיקה שספגנו, כל אחד ואחד מאיתנו. להיפך, נדרוש את כל התמיכה של מערכת הביטחון, הכנסת וכל מי שצריך כדי שבנקודת מפנה זאת יישרו קו איתנו.

 

"הסכם עיני" הינו קו הפתיחה, רק הבסיס, אך יש להרחיבו ולהתאימו אלינו. כי, כמוגדר בהחלטת הממשלה, קיימים אצלנו מאפיינים  יחודיים, השירות ההתנדבותי בקבע ולאחריו שנות גמלה ארוכות ורבות יחסית לגמלאים הציבוריים. נדרוש "למתוח" את הסכם עיני לשני קצותיו: מתן אחוזי פיצוי נוספים, מעבר ל12, לפורשים הוותיקים שלפני שנת 1990, ומצד שני - נדרוש מנגנון הגנה, מיסוד "רשת ביטחון" אמינה לבחינה ועדכון הגמלה יחסית ליוקר המחיה המעשי בעתיד.

 

תיקון עיוות חיובי החזר ההיוון אינו "טריפה" והינו חלק מהפיצוי על שחיקת העבר שספגנו. הקלות בנושא קיזוז קו"צ (קופה ציבורית) אף הן לגיטימיות, זוהי משמעותה של "עסקת חבילה".

 

רק עמידה איתנה של נציגינו ב"צוות" וקבלת תמיכה נרחבת מכל מפקדי העבר, רמטכ"לים ואלופים, וכמובן, מכולנו – תבטיח את ההצלחה.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד