חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אסור לנתק את השרשרת - הגמלאים וצבא הקבע משפחה אחת

הנהלת ארגון "צוות" רואה בחומרה ובדאגה את העלאתה מחדש של ההצעה לנתק את הגמלה מההצמדה לשכר משרתי הקבע, והחליטה לנקוט כל הדרכים העומדות לרשותה כדי להורידה מסדר היום
5/07/2009

ד"ר ברוך לוי, יו"ר צוות
מאת: ד"ר ברוך לוי, יו"ר "צוות"

 

כוונת משרד האוצר לנתק את הגמלה שלנו מההצמדה שלה לשכר משרתי הקבע, עלתה כבר לפני כשנה בדיונים על תקציב המדינה לשנת 2009. ההצעה הובאה אז במסגרת חוק ההסדרים שנלווה להצעת התקציב, כאשר החלופה שהוצעה ע"י משרד האוצר הייתה להצמיד את הגמלה למדד יוקר המחיה, כמקובל עם כל עובדי המדינה והמגזר הציבורי.

 

כבר אז טענו בפני האוצר, בסיוע משרד הביטחון והמטה הכללי של צה"ל, כי הניתוק המוצע מהווה פגיעה בזכות מוקנית לגימלאי צה"ל על פי חוק מיוחד לנו, ויביא לשחיקה הדרגתית ושוטפת של הגמלאות.

 

כזכור לאלפים מאיתנו שהשתתפו בכינוס ההצדעה לצה"ל באמפיתיאטרון בקיסריה בקיץ שעבר, פניתי בקריאה פומבית לשר הביטחון מר אהוד ברק ולרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי בקריאה "אל תשליכונו לעת גמלה". שר הביטחון והרמטכ"ל הצהירו אז פומבית שלא ייתנו יד לניתוק ואכן ההצעה הוסרה אז מסדר היום.

 

אולם בשבועות האחרונים, לאחר שנתכוננה הממשלה החדשה בראשותו של מר בנימין נתניהו, ומשהוחלט על תקציב דו-שנתי לשנים 2009 ו-2010, שוב נכללה הצעת משרד האוצר בחוק ההסדרים להחליט על ניתוק הגמלאות משכר משרתי הקבע ב-צה"ל.

 

הנהלת ארגון "צוות" רואה בחומרה ובדאגה את העלאתה מחדש של הצעת הניתוק והחלטנו לנקוט כל הדרכים העומדות לרשותנו כדי להורידה מסדר היום. זהו בעיניי אחד הנושאים החשובים ביותר לחברי ארגון "צוות". כל אחד ואחת מאיתנו שירת עשרות שנים בצה"ל, בידיעה ברורה על זכויותיו לאחר פרישתו מן השירות.

 

זאת ועוד, ניתוק הגמלה, הוא, לדעתנו, פגיעה קשה בזכויות קנייניות מוקנות והחלתה באופן רטרואקטיבי היא בניגוד לחוזה השירות ולעקרונות השירות בצה"ל, לגבי רבבות חברי "צוות" וגם מכאן ההצדקה למאבק שלנו.

 

בשבועות האחרונים ריכזנו מאמץ שוטף לטיפול בנושא זה. פנינו לשר הביטחון, לרמטכ"ל, לראש אכ"א, לפרקליט הצבאי הראשי וליועץ הכספי לרמטכ"ל, העמדנו אותם על חומרת העניין וביקשנו את הסיוע שלהם במאבקנו הצודק.

כמו כן פניתי בכתב לשרי הממשלה ולחברי הכנסת כדי להציג בפניהם את הפרטים הקשורים בסוגיית ניתוק הגמלה ולבקש את הסיוע והתמיכה שלהם כחברים בעלי זכות הצבעה בממשלה ובכנסת.

 

יתרה מזו, נפגשתי אישית עם שרים ובהם שרי הביטחון, ביטחון הפנים והאוצר ועוד כעשרים חברי כנסת, הצגתי בפניהם את חומרת העניין. בחלק מן הפגישות השתתפו מנכ"ל "צוות" דן נדיב וכן חברים אחרים.

 

מכיוון שהצעת האוצר לניתוק הגמלה כוללת גם את הגמלאים מכלל מערכת הביטחון, דהיינו משטרת ישראל, המוסד והשב"כ פנו אלינו הנהלות ארגוני הגמלאים שלהם בבקשה ובהצעה ל"שילוב כוחות" במאבק זה. נפגשנו במשותף עם כל הארגונים הללו במטרה משותפת להוריד ההצעה מסדר היום.

 

לקראת הישיבה המיוחדת של הממשלה, שנערכה ב-12.5.09 ונועדה לדון בהצעת התקציב וב"חוק ההסדרים", קיימנו מגעים שכללו פגישות ושיחות שוטפות עם משרד הביטחון והמטה הכללי. פעילות זו נעשתה על ידי בסיוע צמוד ושוטף של מנכ"ל "צוות" דן נדיב ושל היועץ המשפטי שלנו עו"ד ברוך אברהמי. בין השאר, הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי עדכן אותי בהתפתחות הדברים תוך שהוא מדגיש את תפקידו כמייצג גם את גמלאי צה"ל. ראש אכ"א במטכ"ל אלוף אבי זמיר עמד בקשר קבוע עם המנכ"ל ואתי, כאשר גם הוא רואה כאחד מתפקידיו לייצג את גמלאי צה"ל באין לנו "ועד עובדים".

 

היינו, כאמור, גם בקשר שוטף עם היועץ הכספי לרמטכ"ל, הפרקליטות הצבאית והיועץ המשפטי לממשלה. בעניין זה היו המנכ"ל והיועץ המשפטי שלנו לעזר רב בהעמדת כל הגורמים הנוגעים בדבר על חשיבות העניין לארגון "צוות" ולחבריו.

 

אני מוצא לנכון להודות ולהביע הערכה למערכת הביטחון ובמיוחד לרמטכ"ל, לראש אכ"א וליועץ הכספי לרמטכ"ל על שיתוף הפעולה לו זכינו עד עתה, כאשר כמובן שר הביטחון, אהוד ברק, סגנו מתן וילנאי ומנכ"ל המשרד פנחס בוכריס היו שותפים מלאים במהלך.

 

אולם המערכה לא תמה. הממשלה החליטה בעניין הצמדת הגמלאות למדד המחירים לצרכן: "להנחות את משרד האוצר לנהל משא ומתן עם משרד הביטחון במטרה להגיע להסכמות בדבר השלכות החלת מנגנון עדכון הקצבה".

בשלב זה אכן הוצא הסעיף הנוגע לניתוק הגמלה מ"חוק ההסדרים", אך ההחלטה להיכנס למשא ומתן נשענת בבסיסה על המסקנה שאכן ההצמדה של הגמלה למדד  תתקיים בסופו של דבר, תוך קיום התאמות ואולי הטבות המתחייבות ממאפייני שירות הקבע והגמלאות.

 

לפנינו אפוא, תקופה של כחודשיים ימים בהם נצטרך להוסיף ולעמוד על הזכויות המוקנות שלנו בכל הנוגע לגמלאות. אני בטוח ברצונם הנחוש של הרמטכ"ל וראש אכ"א לעמוד לצידנו במערכה זו ונעשה יחדיו כל אשר לאל ידינו כדי לשמור על זכויות חברינו.

 

מצאתי לנכון להביא נושא זה באריכות בפניכם, חברותי וחברי ב"צוות", כי, כאמור, אני רואה בו עניין בעל חשיבות עליונה העומד במרכז הייחודיות של שירות הקבע בצבא ההגנה לישראל והזכויות שלנו כגמלאים.

 


הקדמת גמר ניכוי החזרי ההיוון

 

כידוע לכם נושא זה של הקדמת גמר ניכוי החזרי ההיוון, לאלה מחברינו שהוונו 25% מן הגמלה שלהם, נמצא על סדר היום ומטופל על ידינו.

 

לאחרונה נחלנו בעניין זה אכזבה נוספת: כמעט בלית ברירה, ולאחר דיונים עמוקים ונוקבים בהנהלת "צוות", הסכמנו להחיל את ההקדמה, בשלב זה, רק על אלה מחברינו שהגמלה החודשית שלהם היא עד 4,000 ₪. מכאן שכבר לפני חודשים אחדים נעשו על ידינו כל הסידורים וההכנות כדי לאפשר הפסקת ניכוי ההיוון לחברים אלה בהגיעם לגיל 67, כלומר שלוש שנים קודם לגיל שבעים החל על כלל החברים.

 

אולם, לצערי הרב, ושוב, למרות טיפול שוטף עם הגורמים הנוגעים בדבר במערכת הביטחון ובמשרד האוצר, טרם הוחל ביישום התכנית הזו.

 

אני יודע שמצב זה מתסכל, מה גם שהוא עומד בניגוד גמור לסיכום ולהבטחה שקיבלנו בעניין זה. פניתי לראש אכ"א ולסגן שר הביטחון וכן כתבתי לשר הביטחון מר אהוד ברק, אשר הצהיר גם בפנינו בכינוס בקיסריה, כי זהו צעד ראשון בתכנית הכוללת לפתרון סוגיית ההיוון.

 

גם כאן נוסיף לעשות כדי לממש את הזכויות של חברינו המשולבות בהסכמים ובהבטחות שניתנו לנו ע"י הגורמים המחליטים.

 

 

ארגון "צוות" והחברים בו – היזון חוזר – צרכים וציפיות

 

כידוע ארגון "צוות", ההולך וגדל במספר חבריו, מנוהל ע"י מועצה והנהלה נבחרות בראשות יו"ר "צוות" הקובעות מדיניות, תכניות עבודה וסדרי עדיפויות, אשר מוצאים לפועל ע"י מזכירות ארצית הכוללת רשות תעסוקה ומנהלי מחוזות בראשות המנכ"ל.

 

בשיחותיי עם חברים עולה מדי פעם השאלה מה נותן הארגון לחבריו ונראה לי שיש אי ידיעה ואולי גם אי הבנה במה שנוגע לפעילות הארגון.

 

אנו מנסים להעביר מידע שוטף לחברים באמצעים שונים: באמצעות הביטאון, המגיע לכל החברים אחת לשלושה חודשים, אחת לחודש במסגרת ה"צוותון", הנשלח ישירות לחברים בדואר האלקטרוני, וכמובן גם באתר האינטרנט של "צוות".

 

כמו כן מועבר מידע באמצעות חוזרים של המחוזות והסניפים ובפעילות שוטפת של ישיבות והתכנסויות במחוזות ובסניפים.

 

מכאן שהחברים יכולים להיות מעודכנים בנעשה הן בתוך הסניפים והמחוזות שלהם והן באשר לנושאים המטופלים ע"י ההנהלה באמצעות היו"ר והמנכ"ל.

 

עם זאת, וכדי להביא לידי ביטוי חזק יותר את ההיזון החוזר ואת ההלימה בין תכניות הפעילות של הארגון ושל חבריו, הייתי מבקש מהחברים להעביר אלינו, בכתב, בשיחות אישיות, בדוא"ל, בטלפון ובמפגשים אחרים, הערות והצעות אשר בוודאי ייבחנו על ידינו ובמידת האפשר והנחיצות ייכללו בפעילות.

 

זה המקום גם להזכיר לכם כי בתכנית העבודה שלנו לשנת 2009 נכללה עריכת סקר שירותים לחבר שתעשה בקרב החברים.

 

בימים אלה אנו עוסקים בשלבים מתקדמים של עריכת הסקר ואני פונה בזה לחברים שיתבקשו לכך להשתתף בתהליך חשוב זה באופן מקיף ויסודי.

 

אני בטוח שיש בצעדים אלה שהוזכרו בקטע זה כדי לקדם את הידיעה וההבנה של החברים על הנעשה בארגון וכן לעדכן ולכלול פעילות שתענה לציפיות החברים.

 


התנדבות ומעורבות של חברי "צוות"


מכל דבריי המובאים בביטאון זה ניתן לעמוד על הפעילות שלנו בהנהלת הארגון בתחומים של זכויות החברים, ומן הנעשה בשטח אנו יודעים על פעילות בתחומי התרבות, הפנאי, הבריאות, הרווחה והתעסוקה.

 

אני מוצא לנכון לחזור ולהדגיש שארגון "צוות", אשר לדעתי הוא אחד הארגונים האיכותיים המובילים במדינה, חייב לעסוק לא רק במתן שירותים ובעמידה על הזכויות אלא גם להיות ארגון נותן ומעורב בחברה הישראלית.

 

בפנינו אתגרים רבים בתחומי החברה והביטחון, ולאחרונה גם קיימנו מושבים מיוחדים בכינוס יושבי ראש הסניפים בו הופיעו נציגי ארגוני מתנדבים בתחומים אלה.

 

אני יודע שיש בתוכנו אלפי מתנדבים, אולם נראה לי שאנו יכולים לעשות יותר ולמעשה רבים רבים נוספים צריכים להצטרף לתנועת ההתנדבות החשובה הזו.

 

בטוחני כי חברי "צוות" בעלי הניסיון של עשרות שנים של שירות קבע, יכולים להיות במקום הראשון של הארגונים התורמים בהתנדבות ומשפרים את איכות החיים והסביבה במדינת ישראל. הבה נתנדב, נעשה ונצליח.

 

שלכם,

 

ד"ר ברוך לוי

יו"ר "צוות"

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד