חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

"גמלאי צה"ל ראויים לפנסיה שהם מקבלים"

ד"ר ברוך לוי, יו"ר "צוות" ארגון גמלאי צה"ל מגיב על סדרת הכתבות "פצצת הזמן של מערכת הביטחון" מאת רותם סלע (TheMarker 27.8 )
2/09/2008

 

 

בהיוון הגמלה של גמלאי צה"ל נגרם עוול משווע לכשליש מגמלאים, שלא רק אינם מכבידים על תקציב הביטחון, אלא מקלים עליו.

מ - 1970 התאפשר לגמלאים להוון 25% מהגמלה שלהם, שנגבתה בתשלומים מכספי תקבולי הפנסיה העתידיים. רבים ניצלו אפשרות זו (לצערם בדיעבד), כאשר הם לא היו מודעים לכך כי במו ידיהם הם כורים לעצמם בור. הסיבה לכך היא בפועל הם נאלצו לשלם לאורך שנים רבות, ולמעשה עד יום מותם, סכומים שהצטברו לסכום גבוה יותר מזה שהוון. למה משול הדבר? לכך שאדם יקבל הלוואה מהבנק ויחזיר את תמורתה עד סוף ימי חייו גם מעבר לסכום ההלוואה, הריבית וההצמדה. יש דוגמאות רבות למקרים שבהם גמלאי צה"ל היוונו 250 אלף שקל למשל, והחזירו עד יום מותם מיליון שקל - פי ארבעה ממה שנטלו.

כדי לתקן את העוול העצום שנגרם לאותם גמלאים, אישר בזמנו ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין תקנה המאפשרת להפסיק את תשלומי היתר בגיל 70, לאחר 20 שנות פרישה, ולאחר ששולם כל סכום ההיוון במלואו. ועדיין, גם כיום, יותר מ-10,000 גמלאים שלא הגיעו לגיל 70 וסיימו את כל התשלומים בגין ההיוון ממשיכים לשלם החזר כספי חודש בחודשו.

ארגון צוות פועל זה שנים לתיקון העוול, אך עד כה, לצערנו, רק בהצלחה חלקית. הגמלה של רבים מגמלאי צה"ל לא מגיעה אפילו לשכר המינימום - בגין עוולת ההיוון. חלק מן הגמלאים ששילמו תשלומי יתר הלכו לעולמם מבלי שכספם הוחזר להם בחייהם, או לבני משפחתם לאחר מותם. אחרים הגיעו עד פת לחם. הנה כי כן, לא רק שההיוון לא פגע בתקציב הביטחון, הוא אף הוסיף לו, שכן גמלאי צה"ל השיבו סכומים ניכרים, מעל ומעבר למה שקיבלו.

גמלאי צה"ל שירתו עשרות שנים בשירות ביטחון המדינה, וכל מה שקיבלו כגמלה ניתן להם לפי כללי המינהל התקין, ולגבי מאות מהם תוך תשלום סכומי פיצויים (ההיוון) מעבר להסדרי החזרת הלוואות כמקובל בישראל ובעולם. אין מקום לראות בגמלאי צה"ל את המקור לעומס שמטיל תקציב הביטחון על תקציב המדינה.


לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד