חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הדיון הציבורי המתלהם על אודות הפנסיות של גמלאי צה"ל

גמלאי צה"ל חבר "צוות" ליאור אלמגור כתב מדם ליבו ואנו מביאים את הדברים בשם אומרם בפניכם
24/08/2021

עדת הצבועים, הזאבים ושאר חיות הטרף נוטפי ארס ושנאה מתנפלים על הגדלת הרמטכ"ל כמוצאי שלל יקר מפז, כמוצאי גוויה טרייה מלאת דם בה אפשר לנעוץ שיניים, להתעלל ולטרוף בהנאה.

 

כששומעים את הטיעונים מתברר שהם לא נגד הגדלת הרמטכ"ל (שנפלה באקראי כטרף קל לידיהם על ידי עמותה פרטית). הם נגד הפנסיה התקציבית כולה!!!

 

הסדר שקיים 60 שנים הפך לפתע לבלתי חוקי בעיניהם (אף אחד לא קבע או הוכיח עד כה שההגדלה בלתי חוקית). לא מדובר בתוספות, כפי שמתואר בזדון בחלק מאמצעי התקשורת.

 

לא מדובר בתוספת של שקל אחד לגמלה. מדובר בהסדרת רכיב בגמלה שקיים כאמור כבר מזה 60 שנים!!!

 

מי שלא מבין בצבא ראוי שנאמר לו שצבא בנוי על שרשרת תומכת ומתחזקת בת שבעה חיילים מאחורי כל לוחם, תומכי לחימה ואנשי לוגיסטיקה ומנהלה, שלא ניתן להפעיל את הצבא בלעדיהם. על כן גם הם תומכי לחימה, בין אם זו הגדרתם אם לאו.

 

על כן דינם של כל מי שהקדיש את שנות חייו האיכותיות לשירות ביטחון של העם והמדינה, חובותיו וזכויותיו צריכים להיות זהים.

 

אז ככה, התנדבנו לשירות קבע. אמרו לנו אתם "משרתים" לפי חוק שירות ביטחון. שמענו והפנמנו, לעתים ללא הבנה מה זה אומר. לא היה זמן לעסוק בכך.

 

סיכנו את עצמנו (ושלא יבלבלו את המוח עם משפטנים וכלכלנים שמספרם קטן אך חשוב באותה המידה). לי יצא להיפצע פעמיים (קל) בעת השירות. שיבצו אותנו בכל מקום שהצבא היה זקוק לנו, בציות מובן מאליו שלנו, ללא שהייתה לנו זכות לערער או להתנגד, גם אם זה היה לא נוח אישית או משפחתית. הקפיצו אותנו יום ולילה לכל אירוע ביטחוני, עבדנו שעות מטורפות שאף אחד לא ספר. דיוני מטה ב-1:00 בלילה באוגדה 36, שבה שירתתי כקצין קשר אוגדתי, היו עניין שבשגרה, כי ביום צריכים להיות זמינים מיידית לכל צורך.

 

רוצים עוד?

 

בגין השירות בצבא רבים התקשו לפתח חיי משפחה תקינים, רבים פספסו חלקים חשובים מחווית גידול הילדים. כשיצא לי לבוא לעתים רחוקות לאסיפת הורים התביישתי שהמורה שאלה אותי מי אני? אבא של מי? מעת לעת הנחיתו עלינו מכת פיטורים המוניים (מספר סבבי פיטורים במספרים של מאות ואלפים) וועד עובדים שלא קיים, כבר אמרנו? ביטחון תעסוקתי רעוע כבר אמרנו?

 

פיטרו אותנו בגיל 45 למרות שלפחות חלק מאיתנו רצה להמשיך לשרת. יכולנו לצבור אחרי 25 שנות שירות זכויות פנסיוניות בגובה 50% מקסימום. לא נתנו לנו את ההזדמנות לצבור זכויות פנסיוניות כמו גמלאי השירות הציבורי, שיכולים להגיע ל-70%.

 

חלק מאתנו יצא עם ידע ומקצועות שאינם רלוונטיים לשוק האזרחי. רבים התקשו למצוא ולפתח קריירה שנייה כי אמרו להם שגיל 45 זה "זקן".

 

אולי חשוב מכל לומר בהקשרים הנוכחיים - קבעו לנו את המשכורת ואת תנאי הפרישה. שמענו והפנמנו. כן, קבעו לנו. לא ביקשנו. לא יכולנו לבקש או לשנות.

 

אמרו לנו בצבא שכשנשתחרר יעמדו בשער להגן של זכויותינו, לדאוג לנו. הנה הגענו לאותו השער. ומה אנו רואים? עדת הזאבים, עמוסי שנאה, מונהגת על ידי עיתונאים, פוליטיקאים, פקידים בכירים במשרדי ממשלה, בעיקר באוצר, ולצערי כי רב הוא, גם על ידי אנשי צבא לשעבר, מטנפים, מלכלכים, מסיתים, מעליבים על ואת גמלאי צה"ל שבפנסיה תקציבית - כבר שנים רבות.

 

לא עסקנו בכך במהלך השירות, אך מיד כשהשתחררנו למדנו לדעת שאנו ממשיכים להיות "משרתים". אין לנו ועד שיגן עלינו. חלק ניכר מחוקי העבודה שנועדו להגן על עובדים לא רלוונטיים לנו, ולא מגנים עלינו, כי, כאמור, אנו "משרתים" ולא עובדי מדינה. איזה באסה.

 

מה אלה המילים הללו "שודדי הקופה הציבורית"? "המיליונרים"? איזו עזות מצח. כשמראים נתוני אמת, שהקצבה של כ-70% מגמלאי צה"ל היא מתחת לשכר הממוצע במשק ורבים מאוד (נגדים ורסני"ם שהשתחררו בשנות השמונים והתשעים) גמלתם עומדת על 6,000 ש"ח או פחות, זה נכנס מאוזן א' ויוצא באוזן ב' מבלי להשאיר עקבות. תמיד נוח להציג קצבה של תא"ל/אלוף, שהם כ-2% מגמלאי צה"ל.

 

מה בדיוק חברי ואני עשינו רע לשאול אמסטרדמסקי, קרן נויבך, מירב ארלוזורוב, גיא רולניק ועופר שלח, שמתעמרים בנו חדשות לבקרים? האם גם עליהם מאיימים לקחת שבע שנים אחורה נתח מהמשכורת, שעלול להצטבר לכדי אלפי שקלים, כי למישהו כך מתחשק?

 

שירתנו והשתחררנו על פי מערכת תנאים כלכליים שלא אנחנו קבענו. שלא היה בידנו לשנות בה פסיק או תג. המדינה קבעה לנו.

 

תוצאות מסע ההסתה הזה כבר ניכרות בשטח:

 

1. ניתקו אותנו משכר הפעילים, ולמרות הצעת מחליטים מס' 174 לנתק את המשכורת מהצמדה לפעילים/משרתים, אך לתת ביטוי בניתוק למיוחדות השירות בצה"ל – נאדה. גורנישט. כלום. התוצאה: תשע שנים שבהן גמלתנו לא זזה ממקומה.

 

2. ההתנפלות על הפנסיה התקציבית הביאה להמרתה לפנסיה צוברת כבר לפני 17 שנים.

 

3. הפעילו עלינו נוסחת היוון דרקונית, בשונה משאר גמלאי המדינה, ואף כלאו חלק מאיתנו בכלוב ההיוון כל ימי חייהם, ללא אפשרות קבלת חנינה.

 

4. שלטונות מס הכנסה מקפחים ביודעין את גמלאי צה"ל מול זכויות להן זוכים גמלאים אחרים במדינה (תיקון 190).

 

לסיכום, אינני מצטער לרגע ואף גאה על שניתנה לי הזכות להקדיש נתח נכבד מתקופת חיי האיכותית לשירות בהגנת העם והמדינה בצה"ל. עצוב לי וליבי דואב על שכך מתנהגת המדינה כלפי חברי וכלפי.

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. מנחם ראובן בלייר (5/09/2021 15:41:13)
2. יגל משה (7/11/2021 21:48:04)
3. נחום חיים (9/11/2021 08:27:45)
לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד