חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מלחמת יום כיפור שלי והמסר לימינו

6/10/2020

היום, 6 באוקטובר 1973, לפני מ"ז שנים, נפתחה מלחמת יום הכיפורים, הקשה בתולדות ישראל. הייתי סא"ל, סגן ראש מחלקת איסוף באמ"ן, סגנו של אל"מ מנחם דגלי ז"ל, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר. היינו שונים ברקע המקצועי, אך השלמנו היטב זה את זה בתפקיד של ניהול האיסוף המודיעיני. בשבועות לפני המלחמה ההיא התקיים דיון יומיומי בראשות תא"ל אריה שלו ז"ל, ראש המחקר המודיעיני. כולנו בדקנו יום יום את הידיעות, הרגשנו במתח מסביבנו במצרים ובסוריה, אך לא הצלחנו במודיעין לזעזע את כל המערכת ולהגיד עד היום האחרון ממש – זו מלחמה.

 

מייסרת אותי המחשבה איך הצליחו המצרים (ופחות מהם הסורים) להונות אותנו במכה כה כואבת. עד היום אין לי תשובה לשאלה איך קרה שאנשים רבים, מנוסים ונבונים במודיעין לא היו פתוחים לבחינה מחדש של העובדות. 

 

הפרטים בחלקם שנויים במחלוקת עד היום, רבים מאד "תופסים טרמפ" בנוסח "אמרתי ולא שמעו לי", אך השורה התחתונה – המודיעין לא סיפק את הסחורה שייעדו לו – ההתרעה הברורה והמושלמת למלחמה.

 

הסבר טוב נרחב אחד לא ניתן לכישלון זה, זולת ההרגשה שאפיינה את המדינה, את הצבא ואת המודיעין: "אנחנו גדולים וטובים, יהיה בסדר".

 

אומרים לנו מפקדי המודיעין של היום כי מטמיעים באופן שוטף בקרב העוסקים במלאכה כיום את לקחי העבר, על הישגיו וכישלונותיו, לקראת מודיעין טוב יותר, הנדרש כל כך לביטחון הלאומי.

 


בק"מ ה-101 במסגרת הדיונים עם המצרים על הפסקת אש.
מימין לשמאל: אפרים לפיד, אברהם שלום (לימים ראש השב"כ) וקצין המודיעין שלום הררי 

 

ואחרי שהכיתי על חטא המודיעין, אי אפשר לפטור את כל הצבא מאחריות לתקלות חמורות במלחמה זו בכשירות המבצעית, ביישום פקודות הכוננות, בהפעלה שגויה של חיל האוויר ועוד ועוד, שאנו קוראים ושומעים לאורך שנים.

 

נאחל לכולנו, כמדינה, כחברה וכאזרחים טובים בישראל, כי נדע להתמודד עם האתגרים השונים, ובמיוחד עתה, נפנים את המסר היהודי העתיק והנכון עד היום: "סור מרע ועשה טוב" בכל שטחי החיים. בתמונה: בק"מ ה-101 במסגרת הדיונים עם המצרים על הפסקת אש.

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. אביטל (19/12/2020 16:55:40)
לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד