חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

פרידה מחוסני מובארק ז"ל

3/03/2020

לאחר מותו של הנשיא מובארק נזכר תא"ל (במיל') שמעון חפץ, ששימש מזכירו הצבאי של הנשיא עזר וייצמן ז"ל, לחיפוש נעדרי צה"ל ממלחמת יום הכיפורים

 

שלטונו הארוך של נשיא מצרים חוסני מובארק הסתיים שעה שעמד במשפט השפלה כאחרון הפרעונים. מי שהיה במרום הפירמידה נמצא על מיטת חוליו בבית הכלא בקהיר בעוד שמשפטו החוזר חודש והוא זוכה לחלוטין. ימיו האחרונים בהליופוליס לא היטיבו עם מצבו הרפואי. לאחר מותו ראוי להזכיר את המחווה ההומניטרית שנתן הנשיא מובארק לנשיא עזר וייצמן ז"ל, שהיתה המשך טבעי ליחסים המצוינים בין מובארק לבין וייצמן.

 

בסוף שנת 1994 הוזמן נשיא המדינה מר עזר ויצמן ז"ל לביקור רשמי- נשיאותי על ידי הנשיא מובארק. ויצמן, מי שהיה בעברו מפקד חיל האוויר הישראלי ושר הביטחון בעת מהלכי השלום עם מצרים, וחביבם של הנשיאים סאדאת ומובארק, התקבל בקבלת פנים רבת רושם בארמון הנשיאות בקהיר, עם כל גינוני הטקס והכבוד לישראל.

 

ההרשאה לחיפוש נעדרי צה"ל ממלחמת יום הכיפורים, שקיבל וייצמן בהמשך, פתחה בפנינו את אתרי הקרבות שבהם נפלו יקירינו הלוחמים באוויר, ביבשה ובים, כולל הצוללת "דקר", ללא כל הגבלת זמן ומרחב.

 

 


הנשיא עזר וייצמן ז"ל בעת ביקור נשיאותי במצרים עם הנשיא חוסני מובארק ז"ל. צילום: יעקב סער - לע"מ

 

במפגשיו עם הנשיא ויצמן, כטייס אל טייס, חשתי עוצמה של אדם סמכותי, החלטי, מנהיג העולם הערבי, ששלט ללא מורא 30 שנה. אין יותר מנהיגים ערבים ברמתו שאפשר לומר עליהם שעוצבו למנהיגות שכזו. מנהיג מרתק, שתרם מכל משמר לשמירה על השלום והיציבות במזרח התיכון.

 

הקשר הבין-אישי והחם בין הנשיאים היה הדוק, "סיפור הצלחה" בפני עצמו, עד כדי כך שבסיום תפקידו של עזר ויצמן, ביוני 2000, הזמינו מובארק לפרידה מיוחדת בארמונו באלכסנדריה, ואף נענה לבקשתי להשבת ספר התורה של מוצב המזח.

 

עם לכתו נצדיע ל"חבר מובארק" ונאמר לו תודה על שנתן להחזיר לקבר ישראל נווט חיל האוויר ושני אנשי צוות טנק.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד