חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הדלקנו את אורות הבוקר

כאשר איש מופת, עתיר מעשים וזכויות, כמו פיחוטקה (87) מחליט להוציא לאור את סיפור חייו הוא נתון בוודאי לדילמות רבות. הוא המתין שנים רבות, יש לו אין סוף סיפורים, על מה אפשר לוותר כדי להיות מעניין ורלבנטי? ואז, כשקוראים בנשימה עצורה את הגרסה הסופית, מבינים את עוצמת אישיותו ואת העניין הרב שגלום באירועים ובמבצעים בחייו בהינתן הגזרות שעליהן פיקד, ובראשן גבול הלבנון ורמת הגולן. חיסול הפתחלנד, שהוביל בהיותו מפקד אוגדת הגליל, היה בשבילו סוג של מפעל חיים.

 

כמה אופייני לאיש הצנוע הזה שהסיפור לא מתחיל דווקא בילדותו, אלא ב-1969, בקבלת הפיקוד על החטיבה המרחבית ברמת הגולן. הגולן הוא אחד העמודים המרכזיים בבניין רב הקומות ששמו פיחוטקה. התפקיד החשוב שראה לעצמו אז - הכנת הגולן לאפשרות חדירת טנקים סוריים. הוא, הצנחן, העמיד איום זה בראש משימתו כמפקד הגזרה לאחר ששת הימים.

 

בספר סוקר פיחוטקה תשעה עשורים של ילד שהוברח מגטו ורשה בעוד מועד, דרך עלייתו לארץ ב-1946 בהיותו בן 12, לימודיו במגדיאל, השירות בצנחנים, ובמשך 30 שנות שירות צבאי, לאחריהן נרתם לפעילות ציבורית מובילה בראשות העיר רמת השרון.

 

זהו לוחם ללא חת, תמיד בראש חייליו, שלחם בצפון ובדרום, והעמיד אחר כך את מנהיגותו להנהגת עירו, רמת השרון, בעשר שנים כראש העירייה. כאן החשיב יותר מכל את טיפוח הנוער להישגים ולערכים.

 

פיחוטקה חווה את השואה בגיל חמש. לאורך השנים היה "מסומן" כילד ששרד את השואה והתגאה בתקומת העם היהודי. הוא לא הרבה לספר על ילדותו בעת שירותו. רק הספר החדש פותח צוהר לנבכי הילדות הקשה, שהשפיעה עליו עמוקות.

 

בניגוד למצופה, הספר לא נפתח בהישג המבצעי המפורסם שלו, מחבורת הצנחנים במיתלה ב-1956. את זה הוא משאיר לסוף הספר, עם המסר: צניחה זו הייתה עשר שנים בלבד אחרי שעלה ארצה כפליט מהשואה. "לא יכולתי לשאוף למאוויים גדולים יותר. לבי עלה על גדותיו".

 

ולמי שסקרן לדעת מה פירוש השם פיחוטקה – בסלבית, חי"ר, ועל כן החליף את שם משפחתו בעברית לחירם (חי"ר מוצנח), וכך נשאר נאמן לשמו של אביו.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד