חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כמה ביאליק יש?

על ריבוי פניו של המשורר הלאומי
מאת שמואל אבנרי
הוצאת ידיעות ספרים, 2021

"יסלח נא לי כבוד המשורר הלאומי, חיים נחמן, אם נוכח המתרחש בימים אלה בפוליטיקה הפנימית בישראל אגייס אותו מיד בצו 8" – כך פתח איתן הבר ז"ל כתבה עיתונאית ב־2008, באמירה שמתחברת היטב גם לזמננו. שנתיים קודם גייס המשורר אילן שיינפלד את השיר "ברכת עם" של ביאליק להבעת עמדה על מלחמת לבנון השנייה; ולאחרונה, בתקופת הקורונה, שב וגייס הפובליציסט ישראל הראל פסוקים מתוך "למתנדבים בעם" של ביאליק לתמיכה בממשלת אחדות לאומית.

 

הישענויות אקטואליות אלה על ביאליק מתועדות בספרו המרתק של רס"ן (במיל') שמואל אבנרי "כמה ביאליק יש?" אבנרי מכהן זה כעשרים שנה כמנהל הארכיון והמחקר של בית ביאליק, ואת מאמריו על פרשיות נעלמות בחייו הציבוריים והפרטיים של המשורר הוא בונה על יסוד חשיפה וניתוח של מגוון תעודות וכתבי יד מקוריים מהארכיון וממקורות ראשוניים נוספים. התעמקות רבת שנים בחקר ביאליק הולידה את ספרו המונומנטלי, המציג את ביאליק באור חדש כדמות מורכבת ורבת פנים, שלא הכרנו.

 

54 פרקי הספר, בשבעה שערים, כתובים בסגנון קולח. כל אחד מהם יכול להיקרא בנפרד. הספר מצביע על מקומו המרכזי של ביאליק כנשיא הדור, שהכול פונים אליו בשאלות תרבותיות, ציבוריות ואישיות, ועל האחדוּת שחפפה את דיוקנו, כמי ששכנו בו בכפיפה אחת האישי, הלאומי והאוניברסאלי.

 

בין השאר, מצביע אבנרי על נבואתו של ביאליק על הכחדת יהודי אירופה, כעשור לפני שעלה היטלר לשלטון, על השימוש שלו בביטוי "שואה" למה שראה לנגד עיניו עם עלות הנאציזם לשלטון, ועל קריאותיו החוזרות ונשנות אל היהודים להציל את נפשם ולעלות לארץ ישראל. יש בספר גילויים על מכתביו המצונזרים של ביאליק, על יחסיו עם רעייתו, על קשריו עם עדות המזרח, על אהבתו לתל אביב, ועם זאת ביקורתו עליה, וכן על ביקוריו בקהילות יהודיות בעולם, כולל ביקורו המסתורי בדמשק.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד