חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בעקבות מסלולי קרבות מלחמת ששת הימים בירושלים

ירושלים היא מרכז הזדהות דתי ורעיוני למיליוני מאמינים בעולם, נוצרים, מוסלמים ויהודים. היא גם מוקד סכסוך עקוב מדם בין יהודים וערבים משך שנות דור ובעיקר בשבעים השנים האחרונות. במהלך היסטורי צבאי-לאומי הצליח צה"ל ב-1967, במלחמה לא מתוכננת לחזית זו, להחזיר את ירושלים השלמה לידי ישראל. הקרבות בירושלים ב-1948 וב-1967 היו נתונים למחקרים ולכתיבה מסוגים שונים. מורשת הקרב נותחה בפורומים שונים והנושא היה נתון לא אחת לוויכוח ארוך שנים על העובדות.

 

ספרם החדש של נחמיה זרחוביץ ויוסי לנגוצקי הוא מקור יצירתי להנחיל ידע וערכים. הוא כולל תיאור הקרבות, ידע כללי על ירושלים ומסלולי סיורים מתאימים בעקבות לוחמים. במה שנוגע למורשת הקרב עומד ספר זה בסימן מובהק ומחויב ל"צדק חלוקתי" בין שלוש חטיבות המילואים שלחמו ב-67' – החטיבה הירושלמית (16), חטיבת השריון הראל (10) וחטיבת הצנחנים (55). גם מקומו של חיל האוויר מוזכר כמתבקש.

 

"הספר החדש שלנו", אומר לנגוצקי לאחר פרסום הספר, "איננו עשית חשבון, אלא הצגה של המהלכים, ואסור שיהיה, חס וחלילה, כר לחיסול חשבונות. הגיעה העת שהפצעים יגלידו והכול יהיה רגוע, חרף כאבי הלב שליוו אותנו יותר מ-50 שנה". באותה נשימה מדגיש נחמיה זרחוביץ, המומחה המנוסה לסיורים, כי ראוי שהמטיילים אכן ייהנו מזיווה של ירושלים וממעשי הלוחמים ולא מהקיפוחים ומהעלבונות.

 

שמו של הספר מטעה ולא מסגיר את כל עושר המידע הטמון בו. זה אינו רק ספר של מסלולי קרבות, הוא כולל התייחסות תמציתית לכל מה שנוגע לירושלים בשנים 1967-1948, ואף קצת קודם, מתקופת המנדט, כמו תפיסת הביטחון הישראלית והירדנית לאחר 48', הקמת האוניברסיטה העברית, ההתארגנות על הר הצופים, הקו העיורני עד 67', קטעי שירה ופרוזה מהקלסיקה של ירושלים, של יצחק שלו, חיים גורי, חיים חפר, אביגדור המאירי ("מעל פסגת הר הצופים"), חיים באר ונוספים. הוא כולל גם רשימה ארוכה של מקורות להעשרה למתעניינים להרחיב ידע.

 

בחמישה פרקים כולל הספר תיאור הקרבות ומסלולי סיורים ובכך הופך למקור מצוין למורשת קרב ובסיס לסיורים של אזרחים מהארץ ומהעולם. תיאורי הקרבות מפורטים ברמה המתאימה לאנשי צבא ולקהל אזרחי צעיר ומבוגר. בולטת ההערכה המרגשת לזכרם של הנופלים ולאזכור שמות המפקדים בכל היחידות, כולל קורות חיים של בולטים ביניהם. כל סיור בעקבות אתרי קרבות ששת הימים בירושלים הוא יעד להיכרות משולבת של מורשת הקרב עם היסטוריה כללית.

 

המחברים רואים בספר מפעל חיים של ממש. הוא מהווה מקור בסיסי למי שמכינים אירועי תוכן שונים על ירושלים, תלמידים, צוערים, אנשי תרבות וקהל רחב. זה ספר למיטיבי לכת ולמיטיבי דעת.

 

ערך תא"ל מיל' אפרים לפיד

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד