חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טילים על ישראל

קבלת החלטות ברמה האסטרטגית במלחמת המפרץ הראשונה
מאת שמעון גולן
הוצאת צה"ל/המחלקה להיסטוריה, משרד הביטחון ומודן

במלאת שלושים שנה למלחמת המפרץ פרסמה המחלקה להיסטוריה בצה"ל את המחקר על קבלת ההחלטות ברמה האסטרטגית בישראל במלחמת המפרץ הראשונה. הספר מתבסס על מסמכים ראשוניים, בעיקר מלשכות שר הביטחון והרמטכ"ל, מציג את השיקולים שהנחו את ההנהגה המדינית-צבאית של ישראל בהחלטות של נוהל קרב בן שבעה חודשים, מאוגוסט 1990, עם כיבוש כווית על ידי עיראק, ועד סוף פברואר 1991, שבו נכנעה עיראק.

 

הספר ערוך בסדר כרונולוגי, ומתאר בפירוט מרשים ביותר במה דנו מדי יום, מי השתתף בדיונים ומה היו ההחלטות. הזדמנות נדירה ללוות את ההתרחשות של אחד האירועים המכוננים בביטחון הישראלי – החרדה מפני תקיפה כימית מעיראק על האוכלוסייה האזרחית, ההיערכות ההגנתית ומערכת השיקולים הנרחבת והמסובכת. מטעמים מובנים לא נכלל בספר הפרק של קבלת ההחלטות המבצעיות לאפשרות התערבות ישראלית.

 

הספר כולל פירוט רב של דיונים בפורומים בכירים של שר הביטחון, פורום מטכ"ל, משחק מלחמה, פגישות עם אמריקאים בכירים, סיורי הרמטכ"ל בשטח, תדרוכי רקע של הרמטכ"ל לפרשנים (יואל מרקוס, אמנון אברמוביץ, רון בן ישי ונוספים), מסמכים וסקרים של ממד"ה ועוד.

 

בולטים מאד בספר: 

  • הקשרים החיוניים עם האמריקאים, שהשפיעו על המדיניות להימנע מלפעול נגד עיראק ולהשאיר את הזירה לקואליציה הבינלאומית; הסיוע האמריקאי החיוני בהתרעה לשיגור טילים; קבלת סוללות הפטריוט ועוד. 
  • שיקול הדעת האחראי וההתנהלות של ראש הממשלה שמיר, שר הביטחון ארנס והרמטכ"ל שומרון. 
  • ניהול דינמי ומוצלח של הגנת העורף, באירוע ראשון מסוגו, ללא ניסיון עבר, עם החלטות חיוניות (אם ומתי לחלק מסכות מגן לכל האוכלוסייה); קביעת שטח ההגנה האישי – האם חדר מוגן או מקלט; זיהוי מהיר של אתרי הפגיעה והגעה אליהם.

הספר כולל הערות ביבליוגרפיות רבות ואינדקס נושאים ושמות. כך יכול לשמש מקור טוב למחקרים אקדמיים, להרצאות ולעבודות לקהל רחב. הוא אחד מסדרת הספרים שיזמה המחלקה להיסטוריה בצה"ל פרי עטו של שמעון גולן, העוסקת בקבלת ההחלטות ברמה האסטרטגית במלחמות ובמערכות, ממלחמת ששת הימים ואילך.

 

ערך תא"ל מיל' אפרים לפיד

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד