חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חברי עמותת "יעלים" התארחו במשכן הנשיא בירושלים

4/01/2015

בחג החנוכה האחרון (24.12.14), התקיים אירוע ייחודי מסוגו במשכן נשיאי ישראל. שני חברי "צוות", תא"ל (מיל') אריה צימל-צידון ואל"מ (מיל') איזי כנען, זומנו לפגישה עם נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, על מנת להציג בפניו את פרויקט "יעלים". איזי כנען הוא שיזם את הפרויקט, הקים אותו לפני כחמש עשרה שנים, וממשיך ומנהל אותו עד עצם היום הזה, כל זאת בהתנדבות, שלא על מנת לקבל פרס.

אחד מתחומי העיסוק של עמותת "יעלים", ואולי המשמעותי שביניהם, הוא הפרויקט למען נערות ונערים יוצאי העדה האתיופית. במסגרת הפרויקט משתתפים בני הנוער בלימודי תעופה וטיס, ובלימודים כלליים שעיקר מטרתם, לדברי כנען, "היא העצמת תחושת השייכות והאהבה למדינה, והגברת המוטיבציה להתגייסות לצה"ל, בקרב בני העדה". מעבר לתחום הלאומי, הפרויקט משרת גם את התחום האישי, שכן, הוא "מגביר את תחושת המסוגלות של הצעירים המשתתפים בו ומהווה מקור גאווה למשפחותיהם ולבני העדה כולה". הפרויקט, המתנהל במנחת המטוסים הקלים במערב ראשון לציון, מתקיים בזכות חברי "צוות" רבים, המלמדים, מדריכים, מנחים ומלווים את החניכים בהתנדבות לכל אורך הדרך.  

לאירוע החגיגי בבית הנשיא הוזמן גם מהרט בלאי, תושב ראשון לציון, הנער האתיופי הראשון שעמד בכל הדרישות, והצליח לקבל רישיון טיס אזרחי, במסגרת פרויקט "יעלים". מיטל מנגיסטו, תושבת כפר-סבא, היא נערה נוספת שהשתתפה בפרויקט, ואשר קיבלה לאחרונה רישיון טיס אזרחי למטוס קל. בכך הפכה מיטל לטייסת האתיופית הראשונה בארץ. מיטל משרתת כיום בחיל האוויר וזו הסיבה שנאלצה להעדר מהאירוע בבית הנשיא. לימודיה של מיטל נמשכו כשלוש שנים. לכל אורך השנים הללו, נרתמו רבים מחברי סניף "צוות" בכפר סבא, ביניהם יו"ר הסניף, אל"מ (מיל') נפתלי שגיא, להסיעה מכפר סבא לראשון לציון וחזרה. בנוסף לכך, סייעו בהתנדבות, ללא לאות ועם הרבה גאווה, למלא את צרכיה, ובלבד שתתמיד בלימודיה ושתצליח בהם.

 


משלבים ידיים. (משמאל) תא"ל (מיל) צידון, הנשיא ריבלין אל"מ (מיל) כנען. עומד מאחור מהרט בלאי

 

באירוע שהתקיים בבית הנשיא, סיפר איזי כנען על מהות הפרויקט, על מטרותיו והישגיו והציג בפני הנשיא את מהרט בלאי. הנשיא ריבלין התרגש למשמע הדברים, חיבק בחום את הנער האתיופי, וציין: "אכן, המפעל של לימודי הטיס לנערים, אותו אתם מקיימים, הוא ציונות צרופה". הטייס הצעיר, מהרט, ניצל את האירוע והודה לאיזי כנען. לדבריו: "איזי כנען הוא כמו אבא בשבילי, הוא דאג לי ועזר לי להגיע לאן שהגעתי. אפילו כשנכשלתי במבחנים, הוא המשיך לעודד אותי ולדחוף אותי עד שהצלחתי לסיים ולהוציא את רישיון הטיס". בהרט הנרגש הוסיף: "להגיע לבית הנשיא זה אירוע מרגש, גאווה וחוויה שלא אשכח כל החיים".

במהלך הביקור הוזמנו האורחים לחדר השגרירים לצילום משותף, תוך שילוב ידיים. איזי כנען העניק לנשיא המדינה את הספר "יעלים", המציג את מגוון תחומי הפעילות של העמותה.

שאלתי את איזי כנען כיצד הוא מסכם את הביקור. לדבריו "הביקור בבית הנשיא היה מרגש מאד. התנשקנו והתחבקנו בצורה כנה וחברית. התרגשתי מאוד לשמוע שהנשיא מתעניין בפרויקט, ובמיוחד כששאל כיצד יוכל לסייע ל'פרויקט הנהדר הזה' והביע את נכונותו להירתם ולסייע".

לימודי התעופה והטיס, במסגרת עמותת "יעלים", הם פרויקט חשוב נוסף, בו לוקחים חלק משמעותי וחשוב חברי "צוות", המתנדבים במלוא מרצם ותורמים מניסיונם ומזמנם לקדם נערות ונערים בני העדה האתיופית, ומסייעים בכך להשתלבותם המוצלחת בחברה הישראלית.

 


אל"מ (מיל) כנען מעניק לנשיא את ספר עמותת "יעלים"

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד