חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מתנדב נצחי במשרה מלאה: יוחנן בר סלע

מגיל 15 עת התגייס ל"הגנה", דרך השירות הצבאי בחיל האוויר הבריטי ובצה"ל, ועד עצם היום הזה - יוחנן בר סלע לא מפסיק חהתנדב ולפעול למען הקהילה והמדינה
6/09/2009

יוחנן בר סלעמאת: צבי דקל

 

יוחנן בר סלע (87), רס"ן (מיל.), אלמן, אב לשלושה, סב לשמונה וסבא-רבא לנינה אחת. התגורר בחולון ומשנת 2000 נמצא בדיור מוגן בכפ"ס, אליו עבר לאחר שהתאלמן.

 

בשנת 1933, כשהיה בן 11, עלה עם הוריו מגרמניה לתל אביב, בה סיים את לימודיו בתיכון ובבי"ס מקצועי. בגיל 15 התגייס ל"הגנה" ובין השאר סייע בהעלאת מעפילים לחוף מהאונייה "טייגר היל". במאורעות 38'-39' "זייף" את גילו בכדי שיוכל להתנדב לנוטרות והוצב כשומר בבן שמן. באחת מהתקפות הערבים על היישוב ע"י כנופיה שמנתה כ-20 איש, הדף ביריות לבדו את המתפרעים. על כך זכה להערכה רבה בעיקר ממפקד המקום וממפקד גדוד הנוטרים, פנחס קופל, לימים מפכ"ל המשטרה.


מרץ 48', נציג טייסת הנגב במפקדת חטיבת הנגב, קבוץ ניר עםבשנת 40' התגייס לחיל האוויר הבריטי כמסגר. בהמשך הדריך חיילים ארצישראלים באנגלית, הפך למכונאי מטוסים, קיבל דרגת קורפורל, הוצב באיטליה ובמצרים, שם קיבל דרגת סמל לאחר שסיים קורס הנדסה. בו זמנית הדריך במספר מקצועות, וזמן קצר אף היה מ"מ קצין חינוך של חיל האוויר הבריטי.

 

השתחרר ב-46' ועם חברו פתח בחיפה בית מלאכה לרהיטי ברזל. לאחר שנה נאלצו לסגור את העסק, ויוחנן החל לעבוד בחברת התעופה הבריטית בלוד.בפרוץ מאורעות 47' גויס לשירות האווירי של ה"הגנה" ואח"כ עבר לחיל האוויר של צה"ל עם הקמתו. במלחמת העצמאות הוצב כקצין טכני בטייסת הנגב בפיקודו של עזר וייצמן ז"ל.

 

בשנות הששים, לאחר שסיים את לימודיו בטכניון ובאנגליה והוסמך כמהנדס תעשייה וניהול, ייצג את תע"א בלונדון.  יחד  עם מוטי הוד ז"ל, היה בשליחות ה"מוסד" בארץ ערבית (פרטי השליחות חסויים עד היום). לאחר פרישתו מהצבא ב-64 מילא תפקידים שונים וחשובים במערכת הביטחון ובין השאר היה עוזר מזכיריהם הצבאיים של פרס ושמיר כשכיהנו כראשי ממשלה.

 


מאי 49' - עקרון, מסדר הכנפיים הראשון. במרכז יושב הרמטכ"ל הראשון של צה"ל, רא"ל יעקב דורי. יוחנן עומד ראשון מימין

 

בתקופת היותו אזרח בחולון התנדב 12 שנים באקי"ם ותשע שנים במשמר האזרחי ובכיתת הכוננות, על כך זכה לקבלת מגן הוקרה מראש עיריית חולון. תרם לבנק הדם 49 מנות עד שעקב גילו סרבו לקבל ממנו דם. אז פנה להתנדב ולעזור במנהלה בבנק הדם בבי"ח תל השומר. בכפר סבא התנדב לעמותת "פידל" לחינוך ושילוב ילדים יוצאי אתיופיה ולימדם אנגלית. במשך כמה שנים נתן שיעורי עזר לילדי ביה"ס "עציון". היום מתנדב פעיל בעמותת "מלוא הטנא" המחלקת מזון לנצרכים. על התנדבויות אלו מקבל מהסניף תעודת הוקרה "עץ על שם".

 

מרץ 87' – ביקור נשיא המדינה דאז, מר חיים הרצוג, באקי"ם חולון. יוחנן עומד ראשון משמאל

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד